Smart dom na miarę XXI wieku

Żyjemy w czasach, w których technologia wywiera coraz większy wpływ na nasze życie. Jest obecna w niemal każdym aspekcie naszych działań. Dzięki technice możemy komunikować się w bardzo łatwy sposób, korzystać z wyjątkowo skomplikowanych systemów rozrywki oraz wykonywać zaplanowaną aktywność w wysoko produktywny sposób.Nie ma więc wątpliwości, że technologia znacząco ułatwia nam codzienną pracę i nie tylko. Jednym z ostatnich trendów, w jakich znaczącą rolę odgrywają właśnie nowoczesne gadżety technologiczne są systemy inteligentne (Więcej informacji). Ogólnie rzecz biorąc, są to systemy działające w czasie rzeczywistym w jakich komputer podłączony do Internetu zbiera oraz analizuje dane oraz łączy się z innymi urządzeniami ,które wykonują konkretne zadania. Całokształt systemów obejmuje także takie tematy jak obronność, łączność, zdolność do adaptacji po analizie danych oraz monitoring jak i zarządzanie. Chociaż możemy w ogóle nie zdawać sobie z tego sprawy, to systemy inteligentne otaczają nas niemal wszędzie, stwarzając nowe możliwości dla przemysłu, biznesu oraz dla zwyczajnych aktywności użytkowników. Można je znaleźć prawie wszędzie: w branży motoryzacyjnej, lotniczej, biznesie zbrojeniowym, ochronie zdrowia, łączności czy też w elektronice użytkowej np. w systemach które mają za zadanie sterowanie oświetleniem oraz wielu wielu innych.

lampa, oświetlenie, asperatus
Systemy inteligentne odgrywają olbrzymią role przy budowie tak zwanych inteligentnych mieszkań. Zbiór czujników złączonych w jednym systemie sterowanym przez główny komputer umożliwia sporą ilość użytecznych rozwiązań. Możemy na przykład zdalnie przy użyciu telefonu połączonego z Internetem manipulować roletami okiennymi bądź też wskazać właściwą temperaturę przed tym, gdy pojawimy się w mieszkaniu. Takie rozwiązanie ułatwia systemy inteligentne umożliwiają także sterowanie oświetleniem albo też sprawdzanie naszego mieszkania w trakcie naszej nieobecności. Takie rozwiązanie jest w szczególności przydatne jeżeli myślimy o bezpieczeństwie naszego domu. Dla przykładu system może wysłać wiadomość z alertem gdy zostanie wykryta obca osoba w naszym apartamencie w trakcie naszej nieobecności.

Kolejne tematy

Sprzęty komputerowe – ich zalety i niedoskonałości|korzyści i problemy związane z ich eksploatacją

sprzęt komputerowy
Komputery, laptopy, serwery – mamy z nimi do czynienia obecnie właściwie wszyscy. Nie ma chyba osoby, która nie korzystałaby chociaż raz z tych najnowszych zdobyczy techniki. Dzisiaj już nawet kilkuletnie dzieci mają własne laptopy i tablety, na jakich grają, bawią się, przygotowują się na zajęcia. Uczniowie piszą na nich wypracowania i rozwiązując zadania z matematyki bądź z fizyki. Z kolei dorośli – pracują. Często jednak to już maluchy lepiej znają się na tego typu urządzeniach niż dorośli. Doskonale wiedzą, jak je obsłużyć i jak sobie z nimi poradzić.


Niezwykle dobrą funkcją jest także to, że układ wykona telefon do straży pożarnej w momencie wyczucia dymu w domu. Sposobności jak i perspektyw zastosowania podobnych funkcjonalności jest niemal niezliczona ilość. Jedyną rzeczą, która jest w stanie nas ograniczać, to nasza wyobraźnia.
2018/08/29