Jakiego typu olej silnikowy wybierać do samochodu? Co jest najbardziej ważne? O czym powinniśmy wiedzieć?

Olej silnikowy jest bardzo ważny, to w sumie jeden z najbardziej istotnych produktów eksploatacyjnych, który musimy na bieżąco kontrolować i wymieniać w samochodzie. Wielość rodzajów, typów a także marek olejów silnikowych może zadziwić oraz zdezorientować, tak więc jak połapać się w tym wszystkim? Jak kupić najlepszy olej?
Sklep motoryzacyjny Auto-Części
Najważniejszym zadaniem takiego oleju jest pomniejszenie tarć w silniku, czyli ochrona delikatnych elementów jednostki napędowej. Są to pierścienie, łożyska czy cylindry. Olej chłodzi tego rodzaju części i uszczelnia przestrzeń między tłokiem, pierścieniami oraz tuleją cylindrową. To sprawia, że możemy stworzyć wysokie ciśnienie w cylindrze. Dodatkowo, eksperci wśród pozostałych ról oleju silnikowego wymieniają również zminimalizowanie liczby drgań a także działania antykorozyjne, więc faktycznie ciężko sobie wyobrazić pracę współczesnego silnika bez takiego oleju.

Kolejne tematy

Czy warto więcej inwestować w wyposażenie swojego domu?

nowoczesne mieszkanie z widokiem na góry
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest taka prosta, bowiem sporo zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji danej osoby. Zasadniczo rzecz biorąc, wydaje się, że tak, jako że taka inwestycja posłuży nam przez następne przynajmniej kilkanaście lat, a niekiedy nawet do końca naszego życia, zatem wydatek ten rozkłada się w czasie. Warto mieć na względzie, że spędzamy w naszym domu sporą ilość czasu, zwłaszcza tego wolnego.


Najbardziej korzystnie odwiedzić fachowy sklep z olejami silnikowymi, w którym sprzedawcy będą nam w stanie doradzić, co najkorzystniej wybrać. Jednocześnie warto już posiadać pewną wiedzę na ten temat, bo jak już odwiedzimy tego typu sklep z olejami silnikowymi to będziemy mieć mętlik w głowie, jak przekonamy się jaki mamy wybór. Warto wiedzieć, że najbardziej istotną klasyfikacją tych olejów jest ich rozdział na syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Różnica między nimi bierze się z procesu destylacji ropy naftowej, gdyż oleje mineralne są właśnie rafinowane z ropy naftowej, zaś syntetyczne produkuje się gdy łączymy surowce lub pochodne ropy naftowej.

Gdy będziemy w tego rodzaju miejscu jak sklep motoryzacyjny z częściami najlepiej się tej informacji dowiedzieć. Trudno jednoznacznie ocenić, jakiego typu olej silnikowy będzie najlepszy, ponieważ do kwestii silników należy podejść indywidualne. To co będzie sprawdzać się w jednym silniku niekoniecznie będzie dobre w drugim. Z punktu widzenia technologicznego, najlepiej dobranym olejem jest olej syntetyczny. Jest on bardzo wydajny i lepiej rozszczepia cząstki stałe, dzięki czemu ułatwia pracę filtrom, a z pewnością także odznacza się niską lepkością. Jeżeli więc odwiedzimy sklep motoryzacyjny z częściami najlepiej zapytać o taki rodzaj oleju.

Użyj tego linku: Autopietrzak
2017/08/18