Osuszacz, wentylator lub nagrzewnica

wentylator
Technika wykonała duże, duże postępy w ostatnim wieku. Ludzie wiedzą dziś dzięki niej panować właściwie nad wszystkimi możliwymi żywiołami: istnieją melioracje, nowoczesne statki transportowe, wojenne i inne. Wydzieramy ziemi surowce naturalne, drążąc tunele kilka kilometrów pod powierzchnią. Posiadamy systemy grzewcze, jakie prawie w stu procentach użytkują energię spalania, nie wspominając już o fakcie, że płomienie, jakie dawno temu trzeba było krzesać krzemieniem albo deseczkami, teraz umie rozniecić pięciolatek przy użyciu zapalniczki. Jest jeszcze powietrze(zobacz rekuperator marley) – najtrudniejszy do okiełznania element, równie groźny w nadmiarze, jak te pozostałe, ale najmniej uchwytny. Jednak i tu się da: po firmamencie fruwają samoloty z szybkością większą niż szybkość dźwięku, latają boeingi pełne pasażerów, cargo i listów. Na ziemi mamy elektrownie wiatrowe.

Wykorzystanie, czy raczej opanowanie powietrza jest jednak potrzebne na dużo mniejszym poziomie, trochę przyziemnym.

Jeśli omawiana tutaj tematyka jest według Ciebie ciekawa, to ponadto zobacz też pozostałe warte przejrzenia materiały!

Odpowiednie wyliczenia i oszczędne, wysokosprawne silniki elektryczne dały zbudować dość trywialne, a niezwykle użyteczne urządzenia, jak ciche i efektywne farelki, wentylatory domowe najróżniejszego zastosowania: do ochłody w upały, do wywiewania na podwórko oparów z kuchni, do kierowania mas powietrza, żeby szybciej przewiać dom czy piwnicę, w której okienka są zbyt niewielkie, żeby nastąpiło to samoczynnie.

Wciąż przyziemne, choć nieco mniej banalne użycie znajdują też osuszacze adsorpcyjne, jakich używa się często na budowie podczas wykończenia, w zalanych pomieszczeniach, które należy po powodzi osuszyć przed mrozami, w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie niewskazana jest zbyt duża wilgoć, w piwnicach galeriach, składach... Także w wielu dość niespodziewanych sytuacjach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, chociaż jeszcze częściej w zastosowaniu na większą skalę (grudniowe, plenerowe koncerty, ogrzewanie wielkich hal produkcyjnych i innych przestrzeni) są nagrzewnice spalinowe. Te wydajne dmuchawy są w stanie stworzyć odrobinę upału w sercu zimy, mimo że nie są całkiem energooszczędne. Niemniej jednak stanowi to następny niezbity dowód na to, że czy to w niebie, czy nieco niżej, panujemy nad wiatrem i innymi żywiołami niepodzielną władzą.


Kolejne tematy

Drony, to znaczy bezzałogowe statki latające są przyszłością nie tylko sił zbrojnych, mogą być fascynującym pomysłem do filmowania wyjątkowych wydarzeń

DJI Phantom 3 Profesional
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż technika z dnia na dzień coraz bardziej się modyfikuje. Toku tego nikt nie może zatrzymać, dlatego też należy iść z duchem czasu i zaintrygować się ciekawostkami w branży elektronicznej.
Dodane przez: Arek
2020/06/16