Dlaczego czujniki są tak niezbędne w każdym aucie, jaki mają wpływ? Na co zwracać uwagę?

W każdym aucie znajdziemy mnóstwo różnorodnych czujników. Jesteśmy w stanie wymienić takie rodzaje, jak czujnik temperatury powietrza oraz ciśnienia w kolektorze ssącym, ale również czujniki położenia czy przepływomierz. Każdy z nich ma wpływ na pracę silnika. W obecnych konstrukcjach od ich wskazań jest zależne bardzo dużo, to czy właściwie przebiega praca.


Czujniki, jakie kontrolują pracę coraz bardziej znacznej ilości układów w aucie bezpośrednio mają wpływ na parametry spalania mieszanki w cylindrze. Od tego rodzaju wskazań jest zależny okres otwarcia wtryskiwaczy kąta przesuwania zapłonu, a również ewentualnej zmiany faz rozrządu. Najbardziej istotne wskazania biorą się z czujników położenia wału korbowego, a również wałków rozrządu. Producenci wytwarzają bardzo często jedno lub drugie rozwiązanie i zamontowują w silnikach czujnik Halla albo czujnik indukcyjny.

silnik
Ułożenie wałka kontrolowane jest przy wsparciu kół impulsowych, jakie na swym obwodzie nie mają jednego “zęba”, w takim miejscu koła jest przerwa, jaka dla czujnika jest oznaką pełnego obrotu wału. Jeśli oporowy czujnik temperatury nie podaje sygnału do jednostki sterującej, nie można zdefiniować położenia tłoków w różnorodnych cylindrach więc silnik nie będzie mógł zadziałać. Oprócz danych, które pochodzą z wału korbowego i wałków rozrządu, do najbardziej odpowiedniej pracy silnika obowiązkowe są parametry jakie dotyczą powietrza dostarczanego do cylindrów. Pomiar ilości zasysanego powietrza zachodzi w kolektorze dolotowym przy wsparciu przepływomierza. Sterownik na podstawie dodatkowych informacji o temperaturze zasysanego powietrza, a również cieczy chłodzącej silnika, jest w stanie regulować czas otwarcia wtryskiwaczy, co może przekładać się na wartość paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej.

Np., jak temperatura powietrza oraz cieczy chłodzącej jest zbyt niska, mieszanka jest wzbogacana, ażeby sinik przez lepsze obroty bardziej błyskawicznie uzyskiwał najlepszą temperaturę pracy. Powiększenie obrotów może być także podyktowane przy pomocy sygnału z czujnika z układu wspomagania, w momencie jak na postoju kręcimy kołem kierownicy. Miejmy to na uwadze, a najbardziej właściwe czujniki kupujmy tylko u autoryzowanych sprzedawców, można tam jednocześnie zakupić inny przydatny sprzęt, takiego rodzaju jak pehametr JUMO Sp. z o.o.

Poszukujesz kolejnego tekstu na rozpatrywany w tym miejscu temat? Jeśli tak, to ten w serwisie bez cienia wątpliwości także uznasz za satysfakcjonujący.

> tylko profesjonalne informacje. Dzięki czemu możemy zakupić kilka przedmiotów, które z pewnością okażą się pomocne w różnorodnych sytuacjach.
2019/03/13