Gniazdo poczwórne i gniazdo satelitarne jako konieczne elementy domowej instalacji elektrycznej

Prawidłowo rozmieszczona sieć elektryczna jest gwarancją komfortowego używania obecnych w domu sprzętów elektrycznych. Dostępne jest niemało rozmaitych odmian gniazdek, niektóre z nich są zbędne, ale są i takie, które obowiązkowo trzeba mieć w domu.

gniazdko elektryczne
Tym, bez czego nie poradzi sobie żadna funkcjonalna kuchnia, jest gniazdo poczwórne. Urządzenia AGD, jak lodówka, albo piekarnik, są instalowane trwale i do nich wystarczy nabyć pojedyncze gniazdko, jednak sytuacja, w której mniejsze sprzęty musimy bez końca przepinać, mogłaby być szczególnie denerwująca. Miejsce na cztery wtyczki to wyjście funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Dzięki jego zastosowaniu w kuchni, w prosty sposób użyjemy tostera, czajnika, czy maszynki do mielenia. Takie skoncentrowanie źródła energii elektrycznej w kuchni przyspiesza także przygotowywanie dań – nie musimy biegać po całej kuchni, aby włączyć wybrane urządzenia. W salonie natomiast sprawdzi się doskonale gniazdo satelitarne, pozwalające odbierać sygnał satelitarny z anteny. Zanim je zamontujemy, zastanówmy się, w którym miejscu najlepiej to zrobić – przewód, przebiegający przez cały salon, nigdy nie wygląda ładnie.

Gniazdko elektryczne
Tak, jak wszystkie inne rodzaje gniazdek, tak również gniazdo poczwórne dostępne jest w różnych wariantach. Wybrane wersje odróżniają się od siebie nie tylko ułożeniem kontaktów, lecz również sposobem montażu. Dostępne są gniazda natynkowe i do zabudowy. Należy przy zakupie pomyśleć o bezpieczeństwie, najlepiej wybierać gniazda z uziemieniem, a jeśli będą przeznaczone do wnętrz, w których narażone mogą być na działanie wody, jak łazienka, czy pomieszczenie kuchenne, rozsądnie jest nabyć gniazdo przeciwbryzgowe, czyli z zamontowaną ochronką, zapobiegającą dostaniu się wody do układu. Jeżeli chodzi o gniazdo satelitarne, musimy przemyśleć, czy wystarczające będzie pojedyncze, czy też planujemy zamontować ich więcej. W przypadku instalacji pojedynczej musimy nabyć gniazdo końcowe, w przypadku większej ilości gniazd, wybieramy gniazda przelotowe, a ostatnie musi być końcowe. Przed wybraniem się na zakupy, warto zapoznać się z dostępnymi informacjami, lub zasięgnąć opinii eksperta, ponieważ instalacja elektryczna to coś, co zakłada się jednorazowo i służyć ma przez wiele lat.


Kolejne tematy

Czy potrzebny nam będzie miernik izolacji?

sterylizator
W zależności od tego w jakim miejscu jesteśmy zatrudnieni, powinniśmy korzystać z właściwych sprzętów, które pozwolą nam na wykonanie wszelkich niezbędnych pomiarów.
2019/09/17