Dlaczego fascynuje nas naturalność?

Proste formy. Naturalne surowce, kamień, drewno. A wszystko to w oryginalnym, swobodnym stylu. Mimo iż nie każdy jest wielbicielem podobnego stylu aranżacyjnego, trudno odmówić mu wdzięku. Nieprzeciętny styl skandynawski sprawdzi się zarówno w mieszkaniach w centrum miasta, jak i w domach położonych na peryferiach. Nie ma tu narzuconych ograniczeń.


Sypialnia na poddaszu w stylu skandynawskim
Podstawa to harmonia i minimalizm, które powinny zapewniać funkcjonalność i wygodę. Wszystko, co jasne i przestronne, będzie wyznacznikiem tego stylu. Mieszkania skandynawskie są pogodne, a jednocześnie przepełnione spokojem. Mają ciepły klimat nawet w najbardziej chmurne jesienne dnie. Ściany w skandynawskich domach najczęściej mają kolor biały.

Biała barwa odgrywa kluczową rolę, dzięki niej wnętrza zdają się czyste jak też większe. Oczywiście może to być biel nieco złamana zielonością, różem albo żółcią. Napełnione światłem wnętrza automatycznie wydają się bardziej przestronne a także przyjemniejsze.

Mieszkańcy Północy zdecydowanie wolą materiały naturalne, takie jak wiklinę, drewno, wełnę, len, kamień bądź coraz bardziej popularną jutę. Dzięki podobnym zestawieniom, przebywając w domu, nieustannie odczuwamy bliskość natury. Często - dla kontrastu - pojawia się w dominującej gamie bieli i naturalności bardziej wyrazista propozycja. Granat i czerwień – może być to sprzęt pomalowany na wymienione odcienie, lub stosowne stylowe dekoracje skandynawskie (świecznik, ramki na zdjęcia). Posadzka jest zazwyczaj drewniana. Najodpowiedniej, jeżeli stworzona jest z desek, możemy je zostawić w naturalnym odcieniu czy pomalować białą farbą. W meblach w stylu skandynawskim wiekowe łączy się z nowym, co daje zaskakujące eklektyczne połączenia. Biel, pastele to barwy, w jakich bardzo często występują także sprzęty. Oczywiście bywają również elementy w odcieniu naturalnym. Warto spostrzec, że Skandynawowie chętnie decydują się na meble w wydaniu shabby, zatem lekko podniszczone.

W Naszym kraju i na całym świecie styl skandynawski zawdzięcza swoją karierę globalnej sieci marketów IKEA. Wybór jest okazały, gotowe aranże dadzą się łatwo przenieść do naszych mieszkań. Oczywiście oprócz IKEA jest wiele innych opcjonalnych źródeł, z jakich można czerpać inspirację, jak również zamówić konkretne przedmioty.
2015/02/18