Zagłówek do łóżka - jak wybrać albo … zrobić własnoręcznie?

Najlepsze łóżko na salony? Baldachim, obudowa z niezawodnego, dębowego drewna, z bardzo delikatnym materacem i aksamitną poszewką? Delikatność, wielkość oraz wytrzymałość to najważniejsze względy, za które jesteśmy skorzy dopłacać w pierwszym rzędzie. Gdzieś dalej plasuje się miejsce na zagłówek.


Dla dużych łóż małżeńskich

łóżko małżeństwo
Zagłówek do łóżka, co to jest? Coś za głową, lecz co? Sprawdź na własne oczy. Dopiero po oglądnięciu w sklepie i sieci większość z nas powie „no jasne, że o to chodzi”. W sypialnianym łożu małżeńskim zagłówek spełnia kilka funkcji. To m.in. estetyczne doznania, spoglądając z daleka trudno oprzeć się wrażeniu, iż dodaje całości uroku i - co tu dużo mówić – klasę. Przede wszystkim ten wytapicerowany, z grubszą warstwą materiału, kolorystycznie komponujący się z materacem albo kolorem ulubionej poszewki na łóżko.

Dla ochrony malucha

W poszukiwaniu inspiracji natknąłem się również interesujący, lecz bardzo praktyczny sposób wykorzystania nagłówka. O ile z założenia zagłówek służy dobremu ułożeniu materiału pod głowę, umożliwia siedzenie (nie trzeba opierać się o pionowo stawiane poduszki), to także… stanowi ochronę dla ściany w pokoiku małego dziecka. Malutkie urwisy szalejące w obrębie swoich czterech ścian nie zrobią i sobie krzywdy, nie zniszczą również ściany, przy której stoi ich łóżko. Czysta praktyka w połączeniu z inspiracją daje zadowalające efekty.

Nie stać Cię na tapicerowany dodatek? Są inne kompozycje

zagłówek w łóżku
Materiałowy dodatek w postaci nagłówka okaże się sporym kosztem, przekraczającym możliwości finansowe. Pamiętajmy, iż przeznaczeniem zagłówków są nade wszystko duże salonowo-sypialniane łóżka. W pojedynczych, cieńszych przypadkach zagłówek często równa się… kawałkowi drewna, które wystaje z jednej strony na wysokość kilkunastu centymetrów. Rzeczywiście, ułatwia to sprawę z poduszkami, lecz o wygodzie w wersji spartańskiej możemy zapomnieć.


Pomysłowość nie zna granic

Jednakże dla designu nie ma rzeczy niemożliwych. Oszczędzający, a pragnący mogą wybrać zagłówek niemateriałowy, pikowany. W czarnym kolorze idealnie będzie pasował do jasnych ścian i poszewek. Dla złotych rączek, specjalistów od domowego majsterkowania pozostaje ponadto opcja z własną kompozycją. Zbitka materiału, a także stelażu na własną rękę wymaga inspiracji oraz zapału. Z całą pewnością jednak warto!
2022/09/06