Jaki sposób ogrzewania domku wybrać ażeby jak najwięcej zaoszczędzić?

Obecne technologie śpieszą w kierunku oszczędności oraz ekologii. Rośnie także ilość sposobów na grzanie domu jednorodzinnego.


Czy warto inwestować w kosztowną instalację wierząc, że już wkrótce się zwróci? Czy odpowiedniej zaoszczędzić na instalacji oraz płacić więcej za grzanie? Czy opłaci się inwestować w eko rozwiązania? Czym ogrzewać domek, aby płacić za to nie dużo? Można uznać, iż najodpowiedniej nagrzewać budynek kotłem na węgiel bądź drewno bądź gruntową pompą ciepła.
biurko


Jednak Wybór nie jest taki prosty. Poza kłopotliwym dla środowiska dymem powinniśmy wziąć pod uwagę uciążliwą obsługę kotła na węgiel oraz niezbędność kontrolowania jego działania. Dla kogoś, kto sporo czasu spędza poza mieszkaniem, może być to duży kłopot. Grzanie gruntową pompą ciepła jest tak samo tanie, zaś pod względem wygody jest na przeciwnym biegunie. Nie generuje ona spalin a także działa zupełnie automatycznie, tak że możesz niemal zapomnieć o jej istnieniu. Pompa ciepła jest napędzana prądem, lecz dostarcza ciepło ze środowiska – zakumulowane w ziemi, (a więc osiągalne za darmo) – wobec tego uznaje się ją za urządzenie ekologiczne. Niestety, jest także o wiele droższa. Instalacja z kotłem węglowym kosztuje średnio o 30 tys. zł mniej niż ta z gruntową pompą ciepła. Oprócz tego jej zainstalowanie nastręcza wykonania dość problematycznej instalacji potrzebnej do odbierania ciepła z gruntu.
Warto więc rozważyć, czy bez wątpliwości większa wygoda i walory ekologiczne są warte tychże pieniążków i zachodu.


Gdy do ogrzania mamy tylko jedno wnętrze, wystarczy nam piecyk naftowy.
2019/12/07