Podłoga zrobiona z drewna – czy można stosować ją w domu?

Do naszych czterech kątów znowu wracają podłogi , które zrobione zostały z drewna. Nadają one wnętrzu ogromnej ilości ciepła, a jeśli będą odpowiednio wyprodukowane, służyć będą długie lata. Podłogi z desek zaczynają sukcesywnie wypierać bardzo popularne przed kilku laty panele podłogowe. Ogromną popularnością na powrót zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.

drewniana podłoga
Dąb jest drewnem wyjątkowo twardym, z tego powodu parkiet dębowy jeśli tylko będziemy o niego właściwie się troszczyć przetrwa w doskonałym stanie naprawdę długo - dlatego warto go mieć. Podłogę z dębowego parkietu można zastosować w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w naszym domu. Oprócz klasycznego parkietu podłogę warto wykończyć także deskami podłogowymi. Godna polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa musi być ułożona na legarach. Położony parkiet czy też deski powinno się poddać procesowi cyklinowania, a potem zabezpieczyć dobrze dobranym preparatem - odpowiednia impregnacja to klucz. Na ogół wykorzystywanym sposobem zabezpieczania podłóg wykonanych z drewna jest pokrycie ich lakierem.

Kolejne tematy

Podłoga drewniana na długie lata

podłogi drewniane
Architekci zachodzą w głowę jak stworzyć otoczenie, które będzie najbardziej klimatyczne dla domowników. Najbardziej wymagające do opracowania są pomieszczenia wspólne, takie jak salon. Od podłogi, aż po sufit każdy szczegół zdaje się być istotny dla przydania temu wnętrzu cech użytkowych, a także estetycznych. Wymyślanie wnętrza można rozpocząć od podłogi, która sprowokuje dalsze poczynania. Dla zaaranżowania ciepłego pomieszczenia najbardziej odpowiednie będą podłogi z drewna.


Polakierowana podłoga (poznaj wykładzina dywanowa gruba dekorian home) jest bardzo prosta w pielęgnacji. Należy ją tylko odkurzyć i przetrzeć lekko wilgotną ścierką bądź mopem. Niestety, wykonana z drewna nie może być stosowana przy ogrzewaniu podłogowym. Stawiając na polakierowanie drewnianej podłogi, należy wybrać do tego celu właściwy lakier. Obecnie mamy do wyboru lakiery rozpuszczalnikowe i lakiery o charakterze ekologicznym. Te pierwsze bardzo długo schną, ekologiczne schną w mgnieniu oka. Wśród jednych i drugich można wybierać pomiędzy lakierami, które po wyschnięciu tworzą powierzchnię charakteryzującą się połyskiem, półmatową bądź matową. Wybór lakieru uzależniony jest również od miejsca, w którym podłoga będzie ułożona. W przedpokoju trzeba ją pomalować lakierem, który zapewni uzyskanie powłoki odpornej na ścieranie.

W pokoju dziennym nie jest to już konieczne. Wykonane z drewna podłogi muszą być raz na jakiś czas poddawane renowacji. Jest to zabieg, który polega na cyklinowaniu oraz nałożeniu nowej warstwy lakieru. Zanim nową podłogę trzeba będzie znowu cyklinować oraz pokrywać świeżą warstwą lakieru minie sporo czasu. Drewniane podłogi posiadają wiele zalet: są trwałe, są ciepłe, nie powodują reakcji alergicznych. Na pewno opłaca się je mieć w swoim domu. Dzięki nim dom nabierze ciekawego charakteru. Dobrze jest o tym pamiętać.
2022/03/05