Jak spędzić czas wolny? Jak Polacy spędzają czas wolny?

Spędzanie czasu wolnego zależy od wieku, zamożności, społecznych uwarunkowań. Poniektórzy sądzą, że obecnie posiadamy więcej wolnego czasu aniżeli w PRL-u.


Skoro tak, to jak wykorzystujemy urlopy oraz jakie działalności cieszą się najogromniejszym zainteresowaniem? Mimo powszechnej opinii w czasie PRL-u mogliśmy mniej własnego wolnego czasu poświęcić rodzinie oraz na odpoczynek, bowiem pracowaliśmy przez 6 dni w tygodniu i wyłącznie niekiedy wypadała wolna sobota.


Ale było też tak, że większość osób zaangażowanych zdołała wyjechać na dwutygodniowy czy też wręcz miesięczny wypoczynek albo okolicznościowe wycieczki. Współcześnie nie jest to łatwe. Często ze względów finansowych czy też z obawy o stratę pracy zgadzamy się na coraz to krótsze wakacje. Jednakże bardziej doceniamy czas wolny oraz – jak pokazują badania – coraz to więcej wydajemy, ażeby był to czas atrakcyjnie spędzony.


selfie - samochód


W jaki sposób spędzamy czas wolny? Urlop zależeć będzie od możliwości. Forma spędzania wolnego czasu zależy od wielu elementów, które naukowcy dzielą na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszych zalicza się środowisko (ukształtowanie terenu, charakter zabudowy), wzorce zachowań jak też nawyki. Wewnętrzne czynniki to typ osobowości, potrzeba ruchu czy też kontaktu z drugimi osobami. O tym, jak spędzamy czas wolny, decydują również stan zdrowia, sprawność fizyczna, płeć, wiek, wykształcenie, zawód a także oczywiście sytuacja materialna. Niemałą rolę odgrywają także wzorce przekazywane przez rodzinę, grupę rówieśniczą czy znajomych.


Kolejne tematy

Czy interesuje nas szkoła jazdy?

samochód
Uzyskanie pozwoleń do kierowania pojazdu okazuje się być bardzo przydatne, bo mamy szansę gdzieś pojechać w każdej chwili oraz nie jesteśmy uzależnieni od publicznych środków ]u. Przez to właśnie należy się dowiedzieć, gdzie możemy zdobyć takie uprawnienia.
1 2