Klimatyzcja w domu. Jaki nabyć klimatyzator – split czy też przenośny?

Klimatyzatory jeszcze do niedawna uznawane były za blichtr. Jednak obecnie klimatyzacja w domu jest spotykana coraz nagminniej.


Najpopularniejsze są klimatyzatory split lub przenośne.
Jeżeli w domu jest za gorąco, klimatyzator przyda się na pewno. Trzeba jedynie przemyśleć jego dobór, by ostatecznie nie być rozczarowanym z rezultatów klimatyzacji. Klimatyzatory bywają mobilne albo mocowane na stałe, monoblokowe czy też składające się z 2 części (w rodzaju split). Są też systemy do obsługi wielu pomieszczeń, składające się z paru jednostek połączonych w jeden układ, to tak zwana klimatyzacja multisplit. Wszystkie klimatyzatory mogą chłodzić powietrze, poniektóre również je ogrzewać. W tańszych urządzeniach służy do tego elektryczna nagrzewnica, droższe działają jak pompa ciepła, dzięki temu pobierają znacznie mniej energii w czasie ogrzewania. Klimatyzator instaluje się przede wszystkim po to, by chłodził, zatem najistotniejszym parametrem, na jaki musimy zwracać uwagę, poszukując stosownego przyrządu, będzie jego wydajność chłodnicza.


bezpieczeństwo


ściany


klimatyzator


Wydaje się, że klimatyzator przenośny jest praktyczniejszy, dlatego że można ustawić go tam, w którym akurat potrzebujemy schłodzić powietrze, zaś następnie przenieść go w inne miejsce. Klimatyzator stacjonarny instaluje się do ściany bądź sufitu w sposób trwały. Jednak urządzenia przenośne posiadają niestety zasadnicze minusy. Ich wydajność będzie stosunkowo niewielka, zatem częstokroć nie są w stanie schłodzić mieszkania w zadowalającym stopniu.
Kłopoty wypływają też z nieodzowności odprowadzania wydmuchiwanego z nich gorącego powietrza. Służy do tego giętka rura, jakiej wylot należy wystawić poza schładzane pomieszczenie.
2020/03/03