Przyjemność jazdy to przede wszystkim właściwe zawieszenie, odporne na wstrząsy. Czy jest to aktualnie zapewnione?

Standardowe układy zawieszeń są znane, tak więc coraz trudniej wymyślić coś zupełnie przełomowego w tej dziedzinie. Ale w ostatnim czasie pojawiła się koncepcja, jaka jest w stanie to odmienić, bo stwierdzono, iż być może korzystnie niektóre z funkcji powierzyć układom pneumatycznym. Czy to faktycznie działa?

naprawa auta
Układy pneumatyczne są od jakiegoś czasu tworzone przez projektantów maszyn. Mają wpływ na ruchy robocze koparek oraz innych maszyn roboczych. Ponadto, już trzydzieści lat temu konstruktorzy stosowali takie układy, jak poduszki pneumatyczne mgtrans do stłumienia nierówności. Zawieszenia powietrzne z reguły powinny polepszać parametry trakcyjne samochodu. To rozwiązanie jest w stanie zagwarantować optymalną redukcję drgań i wstrząsów. Są w stanie więc poprawić dosyć znacząco komfort jazdy. Czemu tak właśnie jest? Odpowiedź jest dosyć prosta.

A tak właściwie, sprężony azot jest bardziej skuteczny w pochłanianiu nierówności niż inne środki. Pewną zaletą używania układu pneumatycznego jest stały prześwit samochodu, niezależny od obciążenia. To sprawia, iż rozwiązanie to jest bardzo chętnie stosowane w autach typu kombi. Ciągły prześwit umożliwia na bardziej do przewidzenia zachowanie auta na zakrętach i mniejszy wpływ obciążenia na bezpieczeństwo podróżnych. Poprawia to też aspekt wizualny użytkowania samochodu. Załadowany samochód z przysiadającym tyłem prezentuje się niezbyt ciekawie – zawieszenie z elementami pneumatyki umożliwia tego uniknąć(czytaj).

Kolejne tematy

Jak urozmaicić wygląd swojego samochodu? Parę dobrych rad

samochód - przód
Jeśli ktoś wydaje już nieco większą sumę pieniędzy na zakup faktycznie wymarzonego dla siebie samochodu, to siłą rzeczy musi mu zależeć na tym, aby taki pojazd mógł odznaczać się jak najatrakcyjniejszym wyglądem. Te najlepsze modele same w sobie potrafią być niesamowicie wręcz piękne, ale jednocześnie nie wolno nam zapominać o tym, że w chwili obecnej mamy dostęp do bardzo szerokich możliwości w kwestii wzbogacania ich wyglądu na różne sposoby, którymi zdecydowanie warto nieco się zainteresować.


Co ciekawe, w zawieszeniu pneumatycznym znane metalowe elementy sprężyste są zastąpione tzw. powietrzne worki, jakie określamy mieszkami. Są w stanie być one dosyć często zintegrowane z amortyzatorami pneumatycznymi, koniecznymi do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania układu.
1 2