Obiektyw podstawą dobrego zdjęcia

Wreszcie spełniliśmy nasze marzenia i staliśmy się posiadaczem wymarzonego aparatu. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że obiektywy kitowe, jakie seryjnie producenci dołączają do sprzedawanych modeli, są niezbyt wygórowanej jakości i spełnią nasze oczekiwania tylko w początkowym okresie naszej przygody z fotografią. Dlatego warto od początku dokupić dodatkowe akcesoria do naszego sprzętu, gdyż kompletując rozważnie zestaw ”szkieł”, sprawimy, że nasz sprzęt będzie robił satysfakcjonujące nas ujęcia.


Aby tego dokonać warto odwiedzić porządny sklep fotograficzny, gdzie fachowy sprzedawca doradzi nam, jaki zestaw „szkieł” warto skompletować, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wybierając producenta ”szkieł”, warto postawić na firmę mająca renomę na rynku i rozbudowaną siecią punktów serwisowych.

Stara dobra Sigma
Obiektywy japońskiej firmy Sigma mają od dawna ustaloną pozycję lidera wśród wytwórców „szkieł” zarówno do lustrzanek cyfrowych, jak i bardzo modnych aparatów bezlusterkowych. Zazwyczaj jej produkty są też tańsze od markowych „szkieł” liderów rynku aparatów. W zależności od tego, jaki aparat posiadamy, mamy możliwość wyboru mocowania do modeli firm Nikon, Canon, Pentax, Panasonic, Sony czy Olympus. Sigma produkuje również własnej produkcji lustrzanki z serii Merrill. Oferta tego potentata na rynku fotograficznym jest bardzo różnorodna, możemy kupić szkła standardowe, zoomy szerokokątne, obiektywy typu tele, rybie oko i makro. Osobną grupę „szkieł” stanowią obiektywy do modeli z wymienną optyką, tzw. bezlusterkowców.

Jaki obiektyw na początek?
Kupując obiektyw, powinniśmy zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju ujęcia będziemy pstrykać najczęściej. Jeśli lubimy fotografować pejzaże i fotki z wakacji, nie należy kupować obiektywów np. do makrofotografii. W doborze obiektywu poza – co oczywiste – ceną istotna jest jasność obiektywu, stabilizacja, silnik wmontowany w naszym „szkle”, ogniskowa, rodzaj mocowania i rodzaj matrycy naszego aparatu. Na początek warto wybrać obiektyw stosunkowo lekki, z wbudowanym silnikiem i stabilizacją obrazu, gdyż sprawdza się on w przypadku początkujących fotografów. Od razu warto kupić też filtr UV, a z czasem pomyśleć o stabilnym statywie, najlepiej z włókien węglowych. Jeśli mamy ograniczone fundusze, sprzedawca podpowie nam, jaki sprzęt zakupić w pierwszej kolejności, a co możemy dokupić później, w miarę rozwoju naszych fotograficznych umiejętności.
2021/06/30