Jakiego rodzaju posiadamy wybór w kwestii sprzętu sprężarki do procesów osuszania powietrza? Poznajcie trzy główne rodzaje

Sprężone powietrze zwane jest zazwyczaj „czwartym medium energetycznym” znajdującym użycie w przemyśle. Jednak w przeciwieństwie do wody, gazu czy elektryczności – użytkownik powietrza jest również jego użytkownik.
przemysł
Całkiem banalnie zostać swoim osobistym dostawcą tego typu medium – musimy zaopatrzyć się i zająć się montażem sprężarkę do sieci sprężonego powietrza czy osuszacze sprężonego powietrza i osprzętumającego miejsce w swoim zakładzie. Jednym z najważniejszych etapów produkcji tego typu powietrza jest wybranie właściwej sprężarki. Jaki kompresor powietrza będzie najdoskonalszy. Tak naprawdę to najlepsze są trzy rozwiązania.

Priorytetową z nich jest sprężarka używająca tłoka. Zasada funkcjonowania sprężarki tłokowej jest niezbyt skomplikowana do zrozumienia. Też z reguły zwana jest sprężarką wyporową (objętościową) – sprężarka tłokowa pobiera wyznaczoną objętość powietrza i przez tłok, a dokładniej pracę wymuszoną siłą przekazaną z złączonego z nim korbowodu, zmniejsza objętość zassanego powietrza, zwiększając jego ciśnienie Kolejną jest sprężarka śrubowa.


Kolejne tematy

Naprawa silnika elektrycznego jest niesamowicie ważna

silnik
Kiedy wykorzystujemy z urządzeń przemysłowych, które działają na prąd, to musimy sobie wydawać sprawę z tego, że odpowiednie działanie instalacji jest ważne dla naszego bezpieczeństwa, lecz też dla prawidłowego działania maszyny. Przez to co jakiś czas trzeba wykonywać dobre pomiary, tak żeby mieć pewność, że nie będzie w nich dochodziło do najmniejszych spięć oraz groźnych sytuacji.


przemysł
Chociaż nie w tak oczywisty sposób jak tłokowe, kompresory śrubowe są tez narzędziami typu wyporowego. Sprężanie może odbywać się poprzez zazębianie się dwóch wirników o naciętej linii (profilu) ślimakowej (śrubowej). Linia pierwszego wirnika („męskiego”, nazywanego również najważniejszy lub czynnym) wpisuje się w profil – zagłębienie drugiego („żeńskiego”, zwanego także biernym). Te dwa wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach. W sprężarkach wysmarowanych olejem wirnik podstawowy napędza wirnik bierny.

Innym rodzajem jest sprężarka odśrodkowa. Jeżeli sprężarki odśrodkowe posiadają ten sam efekt w postaci sprężonego powietrza jak dwa poprzednie systemy, to należy podkreślić, że zdobywają je w całkowicie odmienny sposób. Podczas kiedy sprężarki śrubowe i tłokowe sprężają działając przez zminimalizowanie objętości pobranego powietrza, to sprężarki odśrodkowe podnoszą ciśnienie poprzez zmaksymalizowanie prędkości powietrza. Z tego powodu są one zazwyczaj nazywane sprężarkami dynamicznymi.
2019/03/17