Gdzie szukać elementów zamiennych do sprzętów elektronicznych i jak wytłumaczyć konieczność ich naprawy?

Przy ogromnym wyborze elektroniki i jej powszechnej dostępności na rynku, przeciętny Kowalski bez wysiłku wymienia stare modele na nowe. Są jednak sytuacje, w których bardziej opłaca się szukać elementów do naprawy, niż nowego towaru w sklepie. Rozpatrzmy zatem jedną z takich sytuacji.

Części , śruby
Wyjeżdżamy na długo oczekiwane wczasy i zabieramy ze sobą nasz ulubiony, mały, przenośny turystyczny odbiornik telewizyjny. Pewnego słonecznego dnia nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa. Szybko okazuje się, że bez wysiłku usuniemy usterkę. Warunek jednakże jest następujący: wymiana jednej z wielu części. To trochę absurdalna sytuacja, bo nie każdy przecież zna się na odbiornikach telewizyjnych. Wystarczy jednak, że uszkodzi się kawałek obudowy z plastiku i używanie sprzętu nie jest już bezpieczne, a sam jego wygląd daleki jest od ładnego.

Tak czy inaczej, przypominamy sobie, że kilka dni wcześniej zobaczyliśmy ogromniasty billboard z napisem: części rtv w Olsztynie. Ponieważ miejsce to jest dzisiaj już niemożliwe do zlokalizowania, prędko przerzucamy kartki lokalnej prasy z anonsami lub wpisujemy wspomniane hasło części rtv w Olsztynie w wyszukiwarkę, aby odnaleźć np. .

Szukając elementów wymiennych trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie, ile lat ma zepsuty odbiornik telewizyjny. Jeśli jest w miarę nowoczesny, to i części z pewnością będą nietrudne do znalezienia. W przypadku posiadania starszego modelu trzeba czasem wykazać się większą inwencją i poszukiwać nie tylko w sąsiednich hipermarketach. Jeśli ktoś darzy swój telewizor lub radioodbiornik szczególnym sentymentem, łatwo się nie podda.

zbliżenie na prostownik
Poszukiwania trzeba zacząć od własnego strychu bądź innej rupieciarni naszego mieszkania. Jeśli nawet nie znajdziemy tam żadnych części, to możemy wykorzystać te wykręcone ze starych, zepsutych urządzeń. Kolejnymi miejscami poszukiwań są komisy, sklepy ze starociami, aukcje w internecie. W dużych miastach organizowane są giełdy, zwane też pchlimi targami, a w małych miastach, przy okazji lokalnych dożynek, pojawiają się handlarze starociami. Nasi znajomi lub członkowie bliskiej lub dalekiej rodziny też na pewno mają mnóstwo, nierzadko niepotrzebnych już nikomu, części sprzed 15 lat. Kiedy szukanie na własną rękę nie przyniesie założonych efektów, udamy się zapewne do okolicznego punktu naprawy, licząc, że fachowiec posiada interesującą nas część i będzie mógł zreperować nasz odbiornik telewizyjny. Takie miejsca odwiedzą szczególnie osoby w podeszłym wieku, ceniące sobie dawną solidność wykonania wszelkich sprzętów, nie tylko tych z gatunku radiowo-telewizyjnych. Odmiennie sądzi młode pokolenie. Szybki postęp techniki sprawia, że dostępne są coraz nowocześniejsze urządzenia, które nawiasem mówiąc, są traktowane jak jednorazowego użycia. Nic dziwnego, że młody człowiek wyjeżdżający na wypoczynek, nie zauważy napisu części rtv w Olsztynie, choćby byłby on umieszczony na najbardziej widocznym bilbordzie w Warmińsko-Mazurskiem.
2019/04/19