Design to szalenie popularne dzisiaj określenie. Co znaczy, czym tak na prawdę jest, jaka jest jego definicja?

Design. Takie słowo zrobiło się modne. Coraz częściej się je słyszy, wciąż więcej ludzi je wymawia, wszędzie jest design, a tak naprawdę nikt do końca nie ma pewności, co to jest. Co to jest design?

Stolik kawowy
Design to świadome projektowanie różnorakich przedmiotów. Powinny być ładne, oryginalne oraz stylowe, lecz także istotne jest, żeby spełniały określoną funkcje. Dobrze zrobiona rzecz musi odpowiadać na wymagania klientów. Taki rzecz poprawia znacznie jakość naszego życia. Z definicji więc możemy podzielić ta materie na dwie części. W znaczeniu podstawowym design to jakby wygląd tego, co powstało na podstawie projektu, co ma być powielane. Przy tym, nie liczy się ilość, to znaczy ile wytworzy się egzemplarzy, lecz nawet zamiar powielania.

W tym obszarze design występuje wszędzie może być więc klasyczny oraz nowoczesny, futurystyczny jak i minimalistyczny etc.. W szerszej definicji dochodzi właśnie funkcjonalność i ergonomia, czyli to co zostało wcześniej przywołane. Taka rzecz powinna być atrakcyjna wizualnie, ale nie być jedynie do patrzenia, musi przydawać się w życiu, ułatwiać funkcjonowanie. Design nie odnosi się jedynie do rzeczy statycznych, jak designerskie stoliki kawowe - klik!, ale również do innych zjawisk, jak widowiska. Dzisiaj design jest jednakowoż różnie odbierany. Sporo ludzi sądzi, iż ważny jest tu pewien sposób życia, o przedmioty, które są piękne, kosztowne oraz zupełnie nieprzydatne.

Niektórzy twierdzą, iż tak opisuje się daną rzecz, najbardziej banalną, żeby ją lepiej sprzedać. Oczywiście tego nie jesteśmy w stanie wykluczyć, gdyż często stwierdzenie design podnosi wartość. Są także głosy, iż designem może zajmować się każdy, bo jak ktoś ładnie coś zareklamuje i w ten sposób nazwie to z pewnością się sprzeda.

Do powyższego argumentu można przypasować wiele innych rzeczy, ponieważ każdy jeśli chce coś sprzedać trochę ubarwi przekaz. Widzimy to wszak co dzień, na przykład gdy wynajmujemy dom i umieszczamy informacje, iż jest bliżej do centrum niż rzeczywiście, czy gdy widzimy reklamę, w której w samych pozytywach widzi się określony produkt. Określenie design w związku z tym w tym sensie używane jest po prostu zbyt często, przez co dobrze jest pamiętać jaka jest jego definicja.
2019/09/27