Ogumienie do samochodu

Guma jest materiałem sprężystym produkowanym z kauczuku. Jej cechy umożliwiają wykorzystanie w motoryzacji, w roli przekładni między kołem a ulicą. Jest kilka często wykorzystywanych mieszanek o zróżnicowanej twardości, które charakteryzuje różne zachowanie na drodze.
Opony posiadają ponadto bieżnik, który jest istotnym elementem zwiększającym stabilność na nawierzchni i pełniącym funkcję odprowadzania wody. Każdy producent ma dużo wzorów bieżnika w swojej ofercie. Bieżniki te są do siebie bardzo podobne, producenci zapewniają jednak że małe różnice mają faktyczne odwzorowanie na wygodzie korzystania.
opona w samochodzie sportowym


Bezpieczeństwo uzależnione jest od mieszanki - Każdy samochód wymaga zestawu dobrych opon o właściwej twardości. Twardość opon przyporządkowuje je do warunków drogowych, w których służą najlepiej. Opony osobowe dzielą się na zimowe, letnie oraz całoroczne. Opony letnie są produkowane z twardej mieszanki gumy, która wytrzymuje wysokie temperatury i mocno trzyma się rozgrzanej nawierzchni. Opony wielosezonowe mają w sobie zalety opon letnich i zimowych i są wykonane z gumy o średniej twardości. Opony na zimę są z kolei wykonane z gumy miękkiej, co pozwala im zachować najlepszą przyczepność na śniegu i przy niskiej temperaturze. O ile opony całoroczne mogą być wykorzystywane cały rok, o tyle wykorzystywanie opon zimowych lub letnich w niewłaściwym czasie może doprowadzić do tragedii. Zła mieszanka gumy zwiększa drogę hamowania i zmniejsza przyczepność.

Jeden zestaw nie wystarcza - Żeby utrzymać pożądany poziom bezpieczeństwa należy wybierać jedynie markowe opony. Pirelli, Goodyear, Dębica i inne rozpoznawalne firmy oferują ogumienie na wysokim poziomie. Najkorzystniej jest mieć dwa zestawy opon sezonowych z dodatkowym kołem zapasowym. Komplet opon należy wymieniać regularnie, najlepiej co sezon. Starta opona stwarza duże zagrożenie w ruchu. Brak bieżnika nie pozwala oponie na odprowadzanie wody, w wyniku czego samochód ślizga się po nawierzchni. Poza tym podwyższone ciśnienie może wywołać wybuch opony, co jest ogromnie groźne w trakcie jazdy z dużą prędkością.
2017/08/18