Jak powinna być wyposażona toaleta ogólnodostępna? O jakich kwestiach należy pamiętać? Jakiego rodzaju kwestie są najbardziej istotne?

Jak powinna wyglądać ogólnodostępna toaleta i co musi się w niej znaleźć? Te pytanie są najbardziej istotne w czasie zaprojektowania tego typu miejsca? Musimy zdawać sobie sprawę, by pamiętać o każdym aspekcie, gdyż będzie on miał ogromny wpływ na wygodę oraz komfort użytkowania tego typu toalety.

łazieka

Ludzie niestety dosyć często nie szanują takich ogólnodostępnych toalet, więc materiały stosowane do urządzenia i wykończenia publicznych toalet muszą być trwałe i wytrzymałe na przejawy wandalizmu. Na rynku istnieje wiele niezawodnych materiałów i spośród takiej szerokiej oferty dobrze wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia konkretnych partii. Powinniśmy jak najbardziej zmniejszyć zagrożenie upadku w łazience, więc na pewno najlepsze są antypoślizgowe ceramiczne płytki, gres, lastryko albo kamień naturalny. Musimy także mieć na uwadze, aby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, musi też być bezproblemowy w utrzymaniu. W tego rodzaju miejscu koniecznie należy zrezygnować z malowania ścian. Jest to kompletnie niepraktyczne. W toaletach jest wilgoć, więc przede wszystkim musimy wystrzegać się materiałów dość łatwo chłonących wilgoć lub podatnych na korozję.

Generalnie ściany powinny być czymś wyłożone, ażeby różnego rodzaju zachlapania nie wnikały w głąb, ale mogły bez problemu spływać. Każda z toalet publicznych powinna być wyposażona w liczne udogodnienia, typu plastikowe suszarki do rąk - suszarka do rąk. Są coraz bardziej znane i świetnie się sprawdzają. Konieczne są kosze na śmieci. Powinny znaleźć się w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, co więcej należy je zlokalizować w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes lub płyny do oczyszczania deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednakowoż nie jest to regułą. W każdej toalecie publicznej muszą znaleźć się odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące, do jakich najlepsze są proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie to podstawa higieny. Wielu projektantów nie pamięta o stanowisku do przewijania niemowląt, tak naprawdę jednak dzisiaj to w sumie powinno być normą. Jest to bardzo duże udogodnienie, które sprawia, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców. Jeszcze o kolejnych kwestiach trzeba pamiętać, jak projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.


Niezwykle istotne już na etapie projektowania lub przebudowy są drzwi wejściowe, gdyż te do wc dla niepełnosprawnych powinny być bardziej szerokie, aby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bez kłopotu dostać się do środka. Taka toaleta powinna mieć również inną powierzchnię, jaka pozwala na poruszanie się wózkiem.

Pragniesz chłonąć dalej wciągającą treść? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić - kontynuuj oglądanie (http://www.doubleroom.pl/) na kolejnej podstronie.

Jednym z najbardziej ważnych wymogów jest takie usytuowanie umywalki, by znajdowała się ona w zasięgu ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Następne istotne sprawy to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla niepełnosprawnych, jakie oferują możliwość samodzielnego korzystania z toalety oraz lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest także montaż bezdotykowych elementów wyposażenia, jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie - plastikowy dozownik mydła i suszarki do rąk.
2022/06/29