Czy dzisiaj gospodynie sporządzają świąteczne posiłki w ten sam sposób jak ich babcie?

Współczesna kuchnia szykownej gospodyni zaczyna coraz bardziej przypominać medyczne laboratorium. A to za sprawą licznych przyborów kuchennych, które w jaskrawych kolorach i designerskich formach wyglądają jak laboratoryjne sprzęty. Weźmy pod lupę chociażby takie pojemniki na oliwę. Bywają one wyprodukowane często z kolorowego szkła albo z tworzywa sztucznego.Takich przykładów można byłoby mnożyć na pęczki, ale jeden fakt pozostaje niezaprzeczalny - gospodyni inaczej przygotowuje świąteczną kolację niż jej prababcia, a nawet mama. To bardzo interesujące zagadnienie przedstawimy na przykładzie noworocznych wypieków.
www.garneczki.pl
Ciasta wigilijne wymagają dużego zaangażowania ze strony kucharza, ale i nieprzeciętnej fantazji. Nawet jeśli piecze się tradycyjne pierniki, to warto udekorować je w oryginalny sposób. Dzisiejszy asortyment akcesoriów kuchennych jest naprawdę zapierający dech w piersiach. Można zakupić formy do ciast w kształcie choinek albo dekoracyjny komplet części, dzięki któremu bywa się w stanie wyczarować zachwycające typowo świąteczne ornamenty. Zanim jeszcze przystąpimy do ozdabiania naszego kulinarnego dzieła, które jest jednocześnie naprawdę smaczne, to wpierw udamy się na sprawunki.
Kiedy już wszystkie konieczne produkty znajdą się na kuchennym stole, wtedy gospodyni wyciąga z najciemniejszego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze prababcie wykorzystywały przede wszystkim przybory wytworzone z drewna sosnowego. A dzisiaj wnuczki rzeczonych babć rozwałkowują świąteczny placek wykorzystując zupełnie inne narzędzia, a wśród nich pierwsze miejsce zajmuje stolnica silikonowa - maty silikonowe do ciasta. Oprócz wymienionego, posiada ona w kuchni również inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deseczkę do krojenia albo podstawkę pod dopiero co zdjęte z ognia garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina serwetkę i z tą niegdysiejszą wersją stolnicy ma naprawdę bardzo mało wspólnego, przynajmniej patrząc od tej czysto wizualnej strony. Wyćwiczona ręka gospodyni potrafi jednak zamiesić na niej ciasto na najpyszniejszy świąteczny placek na ziemi, tylko być może te nieco starsze panie mogą posiadać problemy z przyzwyczajeniem się do tego bardziej nowoczesnego sprzętu.


Kolejne tematy

Wyposażenie kuchni

czajnik kuchenny
Komplet garnków składający się z 99 fragmentów, 140 noży, każdy do czegoś innego, 15 typów rondli jak też milion dalszych przyrządów kuchennych nie uczynią z nikogo doskonałego kucharza. Rzeczywistość jest taka, iż do gotowania na domowym poziomie potrzeba niewiele, a dzięki temu oszczędzimy bardzo dużo przestrzeni w naszej kuchni, oraz nie będziemy zmuszeni przebijać się do blatów poprzez stos naczyń.

Podobnie sprawa się przedstawia w przypadku innych akcesoriów do noworocznych wypieków.

Nie czekaj! Jeżeli interesuje Cię ten tekst, to kolejny ciekawy news ukryty jest w podanym linku. Napisz nam swój wniosek - będzie nam niebywale przyjemnie.

Na przykład taki wałek do ciasta (
wałek do ciasta
) również może być wykonany z silikonu, co znacząco ułatwi gospodyni przygotowanie drożdżówki. Do silikonowej powierzchni lekko galaretowate ciasto nie będzie się przecież lepić. Jak pokazano, chociaż asortyment kuchennych przyborów rozrósł się bardzo, to wciąż można korzystać ze zweryfikowanych przepisów i zachwycić domowników pysznym wypiekiem.
2023/01/08