Opony w Twoim samochodzie - co należałoby wiedzieć na ten temat?

Każdego roku w środkach masowego przekazu mówi się, że drogowcy zostali zaskoczeni przez nieoczekiwany atak zimy.
Pierwsze opady śniegu są bardzo ciężkie dla każdego właściciela samochodu. Większość kierowców do ostatniej chwili używa opon letnich, ewentualne problemy tłumacząc później niewłaściwym dostosowaniem drogi przez służby za to odpowiadające. Nierzadko tego rodzaju lekceważenie sprawy skutkuje stłuczką lub poważniejszym zdarzeniem. W sytuacji, gdy wypadek (ośrodek doskonalenia techniki jazdy) był spowodowany niedbalstwem kierowcy, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniężnego zadośćuczynienia. Jak mówią kierowcy, nagminnym powodem nieprzygotowania samochodu na zimę jest duża cena takiego zabiegu, często jednak jest to też zwykłe niedbalstwo (Zobacz - zbieżność kół Wrocław).

Lepiej zapobiegać

Kolejne tematy

Dlaczego trzeba pamiętać o zmianie opon letnich na zimowe?

opony w ciężarówce
Każdy kierowca z pewnością powinien pamiętać, że zmiana opon letnich na zimowe jest kwestią konieczną, jakiej nie wolno pominąć. Co roku zdarzają się kierowcy, którzy opóźniają zmianę opon letnich na zimowe, czy też w ogóle tego nie robią. Jednak takie zachowanie jest ogromnie nierozważne oraz może wywołać poważne zagrożenie dla kierowcy, jego pasażerów i także innych osób uczestniczących w ruchu drogowym. Późną jesienią oraz zimą drogi stają się coraz bardziej śliskie na skutek padającego deszczu, śniegu czy też chłodu.


Zestaw opon na zimę bywa dużym wydatkiem, w szczególności jeśli planuje się zakup nowego kompletu oryginalnych opon - źródło. Może się to wiązać z kosztem w granicach tysiąca złotych. W sprzedaży istnieje wiele możliwości – można przykładowo nabyć opony używane, bądź bieżnikowane. Opony zimowe często widuje się w sklepach on-line, na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Umożliwia to wygodne porównanie cen i wybranie najlepszej oferty. W bagażniku warto trzymać ponadto przygotowany zestaw łańcuchów i lewarek. Łańcuchy na opony nie zastąpią kompletu opon zimowych, są w stanie jednak zapobiec stłuczce w czasie pierwszych mrozów.

Inne dodatki na zimę

Skrobaczka do szyb zalicza się do podstawowego wyposażenia każdego samochodu. Skrobanie wszystkich szyb Zabiera jednak dużo czasu, często więc używa się profesjonalnych preparatów chemicznych, które odmrażają szyby. Przed zimą warto zaopatrzyć się też w odmrażacz do zamków i nosić go przy sobie (zamknięcie go w samochodzie jest złym pomysłem). Kierowcy mający samochody z napędem diesla muszą także pamiętać o nabyciu specjalnego preparatu przeciwdziałającemu stężeniu paliwa w niedużych temperaturach. Ceny tych akcesoriów dobrze jest sprawdzić w sieci, akcesoria te mogą być tańsze, tak samo jak opony. Sklep internetowy jest dobrym miejscem na drobne zakupy, zwłaszcza większej ilości produktów, kiedy to można sporo zaoszczędzić na wysyłce.

Poczytaj o samochodach - kliknij.
2019/01/16