Terenowy Fiat w Polsce

Auta są częścią naszego życia, składnikiem tak powszednim, iż praktycznie ich nie spostrzegamy. Co rano przed zajęciem idąc po schodach spostrzegam kolumny czterokołowców. W centrum pobliskiego miasta reklama koncernu Fiat, która informuje iż działa w naszym kraju od 1921 r..

Wiedza poruszająca jeżeli uświadomić sobie że wóz zawsze był obiektem luksusowym, co najmniej w okresie międzywojennym oraz później w PRL-u. Albowiem trochę ciekawię się przeszłością, zaciekawiło mnie dlaczego Fiat jako pierwszy trafił do odrodzonej Polski praktycznie natychmiast po jej ponownym utworzeniu? Jaki był powód? Intuicja podpowiada mi iż raczej nie zapotrzebowanie na samochody.
BMW
Odpowiedź jest prosta, praktycznie od początku mieliśmy na celu unowocześnienie wojska. Ta przyczyna zdecydowała, że całkiem szybko rozpoczęły się wyszukiwania firmy która zgodzi się przekazać nam licencję na wytwórczość wozów. Najlepszy okazał się włoski producent. Jednym z czynników jaki zadecydował o doborze były należytej jakości części samochodowe (więcej szczegółów) do Fiata miał być wytwarzany na potrzeby armii polskiej, toteż ten fakt niebotyczne znaczenie. Istotne też było to, iż oferował fiat części Kraków, jako jedno z dużych miast Polski oferował niemałą sieć autoryzowanych warsztatów . Prędko (zważywszy na spięcia z sąsiadami i destabilizację w Polsce) powstały zakłady wytwarzające części samochodowe
Fiat fabrykował w Polsce terenową wersję swego wozu Fiat 508. Został on też dopasowany do swoistych Naszych warunków na drogach. Współcześnie też starczy wystukać w wyszukiwarkę frazę: Fiat serwis w Krakowie by przekonać się o bogactwie firmowych zakładów.
Moim zdaniem zaskakujące jest to, iż choć kojarzymy markę Polski Fiat umiejscawiamy tę markę samochodu po II Wojnie Światowej, a jednak było zupełnie inaczej. Dostojny Fiat 126p miał własnego pradziadka i to chlubnego, bo terenowego, produkowanego w kraju, mianowicie - Fiat 508. Szkoda tylko, iż w powszechnej opinii włoski czterokołowiec stracił z biegiem czasu na jakości, jednak o tym niech zdecydują kierowcy. Szkoda też, iż nie przetrwały w Polsce te zabytkowe wozy w całej okazałości.
2022/08/22