Gdzie masz szansę odnaleźć odpowiednie opony?

Właściwy dobór i odpowiednio częsta wymiana opon ma bardzo duże znaczenie. Wielu właścicieli samochodów, którzy lekceważą tę kwestię, poruszając się na zużytych oponach, nie zdaje sobie sprawy ze swojej nierozwagi. Stosowanie starych opon znacznie powiększa ryzyko niebezpiecznego zdarzenia. Zjawisko to dotyczy szczególnie okresu zimowego, kiedy to warunki na drodze są bardzo ciężkie. Wówczas powinno się wykorzystywać nowe opony typowo zimowe, które umożliwiają przykładowo skrócenie drogi hamowania i zapobiegają poślizgowi samochodu.

W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem na zimę jest również używanie łańcuchów na opony letnie, jest to jednak rozwiązanie o charakterze doraźnym. Ogumienie należy wymieniać regularnie, a zwykłemu kierowcy takie pojęcie jak „opony 205 r16 55” nie powinno być obce.

opony
Opony nowe i używane
Nagminnie podawanym przez kierowców powodem niedokonywania systematycznej wymiany ogumienia są wysokie koszty z tym związane. Opony są istotnie jedną z droższych części. Kierowcy, którzy nabywali pojazd w autoryzowanym salonie mają w nim początkowo zamontowane profesjonalne opony, doskonale dopasowane do danego modelu. Z kolei w sytuacji nabywania samochodu używanego należy na ogumienie zwrócić szczególną uwagę. Poprzedni posiadacz być może ich nigdy nie wymieniał. Nowe opony są dość drogie, toteż wielu ludzi decyduje się na zakup używanego ogumienia. Jest to rozwiązanie bardzo dobre, o ile sprawdzi się szczegółowo stan nabywanych opon. Poziom zużycia opony określa się na podstawie obserwacji bieżnika. Opony używane w dostatecznym stanie również mogą posłużyć bardzo długo.
1 2